PolishGermanEnglish

„Centrum Historii Zajezdnia”, muzeum PRL-u

lut 8, 2023

Muzeum PRL-u we Wrocławiu, Zajezdnia nr 7

Wrocław ma wiele ciekawych miejsc do odkrycia… W jednej z zabytkowych zajezdni tramwajowych można zobaczyć dziś muzeum miasta Wrocław i jego mało znanej historii po 1945 roku!

„Centrum Historii Zajezdnia” we Wrocławiu

Nowe muzeum to „CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA” „Początki zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej sięgają 1893 r., gdy prywatna spółka Elektrische Straßenbahn Breslau uruchomiła pierwsze trasy tramwaju elektrycznego we Wrocławiu. Do ich obsługi zbudowano 8-torową hale postojową dla wozów silnikowych, 3-torową dla doczepnych, warsztat i przesuwnicą. W 1924 roku zajezdnię przejęło miasto i włączyło w struktury miejskiego przewoźnika – spółki Städtische Straßenbahn Breslau. (Zajezdnia nr 7)

Historia zajezdni nr 7 we Wrocławiu

Podczas oblężenia Wrocławia w 1945 r. zajezdnia nr 7 uległa największym zniszczeniom spośród wszystkich pozostałych zajezdni w mieście. W roku 1950 teren uporządkowano, rozbierając większość zabudowań. W r. 1963 MPK wróciło na ulicę Grabiszyńską – przeznaczając odbudowane obiekty do obsługi autobusów miejskich. (Zajezdnia autobusowa nr 7)”

Najważniejszym wydarzeniem w powojennej historii zajezdni był rozpoczęty rankiem 26. sierpnia 1980 roku strajk załogi MPK. Powstała „Solidarność” Wrocław!

Dziś zajezdnia nr 7 jest najstarszą zachowaną we Wrocławiu. Do naszych czasów przetrwała pierwotna, pochodząca z roku 1893 hala postojowa i budynek magazynów i akumulatorowni. W budynku znajduje sie MUZEUM – jedno z ciekawszych w mieście, zajmuje się historią Dolnego Śląska, a zwłaszcza dziejami Wrocławia po 1945, wrocławską Solidarnością oraz Ziemiami Odzyskanym.

Więcej szczegółów: https://www.zajezdnia.org/zajezdnia

Wizyta w muzeum to godzinny spacer po ekspozycji na dwóch poziomach. Historia Wrocławia i jego nowych mieszkańców od momentu ich przyjazdu do miasta w 1945 roku – do czasów PRL. Jest co oglądać! Można nawet wejść do oryginalnego wagonu towarowego, którym Kresowiacy przyjechali na Dolny Śląsk.

Na wycieczkę po zajezdni zapraszają wrocławscy przewodnicy
WroclawCityTour.pl

 
PS:
Nie zapominaj,
spacer z przewodnikiem i poznanie miasta na żywo
to największa atrakcja Wrocławia!
Półtorej godziny wystarczy, aby poznać centrum miasta!
Zobacz nasze wszystkie wycieczki na stronie WWW:
Tel. +48 513 946 946
E-Mail kontakt@wroclawcitytour.pl
Licencjonowani przewodnicy Wrocław

Zobacz też

wszystkie wpisy

Wyróżnienie od Prezydenta Wrocławia

Wyróżnienie od Prezydenta Wrocławia

Wyróżnienie od Prezydenta Wrocławia W dniu 31.01.24 otrzymaliśmy z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia wyróżnienie za naszą prace na rzecz rozwoju turystyki w mieście.   Panie Prezydencie, bardzo dziękujemy za wyróżnienie i podziękowanie. WroclawCityTour.pl  ...

czytaj dalej
Enusią po Wrocławiu

Enusią po Wrocławiu

Wycieczka tramwajem zabytkowym po Wrocławiu (Konstal N) Dla wszystkich, którzy lubią czar dawnych tramwajów zabytkowych. Przejazd po Wrocławiu słynną N-ką z lat 60-tych. Kultowy polski tramwaj produkowany przez zakłady Konstal w Chorzowie. Był to pierwszy powojenny...

czytaj dalej
Ogórkiem po Wrocławiu

Ogórkiem po Wrocławiu

Wycieczka po Wrocławiu retro-autobusem Jelcz 043! Dziś słów kilka o legendarnym „Ogórku“ - kultowym modelu, królu polskich szos o skromnej nazwie Jelcz 043. Popularny "Ogórek" we Wrocławiu (kilka słów z przeszłości) Produkowany przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe do...

czytaj dalej