Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
Kolejna perełka z Wrocławia!
Ukryta perełka otoczona wielkimi murami poza centrum miasta… Warto zajrzeć na godzinę i przenieść się w czasy XIX wieku…
Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu
Przepiękny zabytek i dziedzictwo kultury żydowskiej, 12 tyś nagrobków na powierzchni ok. 5 ha. Obok Cmentarza Żydowskiego w Łodzi i Cmentarza Żydowskiego w Krakowie jeden z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych w Polsce…
Cmentarz przepięknie zachowany, przekraczając mury tego miejsca przenosimy się w czasie do XIX-wiecznego Wrocławia… Ocienione aleje i ścieżki, wielkie przepięknie zdobione grobowce, macewy i nagrobne rzeźby. Jest tu co oglądać! Większość elementów architektury pozostało nietkniętych przez ostatnie kilkadziesiąt lat, niczym w parku narodowym zastygło na zawsze w swojej autodestrukcji…
Początki tego cmentarza
…to początek XIX wieku, kiedy to wrocławska gmina żydowska zakupiła we wsi Gabitz (dziś ul. Ślężna) działkę pod teren nekropolii.
To właśnie tutaj swój ostateczny spoczynek znaleźli wrocławscy Żydzi – sławne osobistości jakże ważne dla dawnego miasta Breslau (Wrocław). Ferdinand Lassalle, rodzice Edyty Stein czy słynny botanik Ferdinand Julius Cohn
…
CIEKAWOSTKA!
Na licznych nagrobkach i epitafiach widać dziury po pociskach i kulach karabinowych, to pozostałość po Festung Breslau 1945, kiedy także i tutaj toczyły się walki niemiecko-radzieckie o miasto.
Zwiedzanie – najlepiej z przewodnikiem!
Zapraszam na fotorelację
…
PS:
Nie zapominaj,
spacer z przewodnikiem i poznanie miasta na żywo
to największa atrakcja Wrocławia!
Półtorej godziny wystarczy, aby poznać centrum miasta!
Zobacz nasze wszystkie wycieczki
na stronie WWW:
Tel. +48 513 946 946
E-Mail kontakt@wroclawcitytour.pl
Licencjonowani przewodnicy Wrocław
0 komentarzy