Wycieczka nr 13

Wycieczka zabytkowym tramwajem „Strachotek“, 2-godzinna przejażdżka tramwajem zabytkowym Strachotek z licencjonowanym przewodnikiem. Romantyczna podróż w czasie tramwjem historycznym Konstal 102N do Wrocławia lat 60. W programie: Wrocławska Starówka, Dworzec Główny PKP, Ostrów Tumski, Most Grunwaldzki i Hala Stulecia. Na życzenie 20-minutowa przerwa na pokaz Fontanny Multimedialnej. Oferta dla grup do 40 osób. Tramwaj posiada nagłośnienie wewnętrzne.

 

Numer wycieczki 013
(j. polski lub j. obcy)
Czas trwania 2 godz.
Godzina rozpoczęcia do uzgodnienia (8.00-20.00)
Dzień tygodnia codziennie
Rodzaj wycieczki wycieczka z przewodnikiem
Miejsce spotkania Opera Wrocławska
Rodzaj wozu Konstal 102N („Strachotek“)
Miejsce zakończenia Opera Wrocławska

 

Kilka słów z historii tramwajów miejskich we Wrocławiu:

Breslau pod koniec II wojny Światowej liczył ponad milion mieszkańców i był drugim co do wielości miastem III Rzeszy. Dzięki wpływowi rządów niemieckich jako jedno z większych miast Europy XIX wieku miasto przeżywało swój rozwój w ścisłym związku z postępem technicznym na świecie, a historia jego komunikacji zbiorowej sięga 1840 roku kiedy to na trasie od Wrocławskiego Rynku do wsi Popowice ruszyły pierwsze omnibusy konne eksploatowane przez Wrocławskie Towarzystwo Omnibusowe. Pierwsze tramwaje elektryczne powstały we Wrocławiu już w roku 1893, a wprowadziło je do ruchu przedsiębiorstwo o nazwie Wrocławskie Tramwaje Elektryczne  ESB. Była to pierwsza linia tramwaju elektrycznego na terenie obecnej Polski. W czasie II Wojny Światowej wrocławska sieć tramwajowa uległa znacznym zniszczeniom. Do 1945 roku wagony tramwajowe i autobusy były elementami Twierdzy Breslau a z taboru komunikacyjnego tworzono barykady. Po wojnie części torowisk w ogóle nie odbudowano. W 1949 r.na tory wyruszyły wozy tramwajowe produkcji polskiej typu Konstal 102 N i Konstal N-a. (www.mpk.wroc.pl)

 

Program wycieczki:
 1. START: Opera Wrocławska
  Przystanek Zabytkowej Linii Tramwajowej
 2. Ul. Świdnicka, Opera Wrocławska i Pomnik Chrobrego
  Dom Towarowy Wertheim  Renoma
 3. Plac Dominikański
 4. Most Grunwaldzki i Rondo Regana
 5. Biskupis i Sępolno

 6. 20-minutowa przerwa na zwiedzanie!
  Hala Stulecia i Ogród Japoński lub
  Fontanna Multimedialna Na Pergoli

 7. Most Zwierzyniecki i przystań ZOO
 8. Most Pokoju i widok na Ostrów Tumski
 9. Ostrów Tumski i Katedra
 10. Stare Maisto i Rynek, objazd
 11. Opera Wrocławska


Cena wycieczki:
Nr Przewodnik
j. polski
Przewodnik
j. obcy
Tramwaj
zabytkowy z
motorniczym
System
TourGuide
(na życzenie)
Bilet wstępu
13 269 zł
(za grupę*)
329 zł
(za grupę*)
579zł 149 zł
(za grupę*)
Hala Stulecia 8-19 zł


Trasa wycieczki:Zdjęcia z trasy wycieczki:

* Ściągnij program szczegółowy ze zdjęciami i aktualnymi cenami biletów wstępu w wersji PDF tutaj

 

UWAGI DO WYNAJMU TRAMWAJÓW ZABYTKOWYCH

1. Czas przejazdu tramwajem zabytkowym (2 godziny) poza sezonem obejmuje również dojazd z zajezdni (7 min.) i powrót do zajezdni (7 min.). A wiec faktyczny czas przejazdu tramwajem może być nieco krótszy od planowanych 2 godzin.

2. W przypadku konieczności odbioru grupy z innego miejsca niż przystanek Linii Zabytkowej pod Opera Wrocławska - czas dojazdu wlicza się do czasu wynajmu.

3. Tramwaj zabytkowy Jaś i Małgosia kursuje tylko w dni ciepłe i pogodne. Wóz nie wyjedzie z zajezdni podczas ulewnego deszczu lub burzy. Tramwaj ten nie posiada szyb i jest obiektem zabytkowym. W przypadku złej pogody proponujemy małe zamknięte tramwaje zabytkowe, które są całkowicie oszklone.

4. W przypadku złej pogody, wykolejenia się tramwaju lub awarii technicznej wozu kurs zostanie odwołany. Nie gwarantujemy dostępności innego tramwaju zastępczego.